Prasówka

Dziennik Polski 19.07.2019
Autor: Paulina Szymczewska
Wywiad z Andrzejem Prendota - prezesem LKS Wolania Wola Rzędzińska

Z piłka za pan brat od najmłodszych lat, czyli wychowanie przez sport.

Ilu młodych ludzi trenuje obecnie w LKS "Wolania"?
   Około 120, w wieku od 6 do 18 lat. Nasz klub, powstały 71 lat temu, to klub środowiskowy, stworzony właśnie po to, by organizować dzieciom czas wolny. Idea, która nam przyświeca, to wychowanie przez sport. Nie pobieramy także żadnych opłat. Dodam, że w ostatnich latach da się zauważyć, iż rośnie zainteresowanie sportem. Rodzice mocno się angażują, w naszym klubie panuje rodzinna atmosfera.
 Uczycie dzieci, jak mają trenować, by wejść do ekstraklasy?
  My - jako klub - jesteśmy początkiem tej drogi. Wiadomo, że nie każdy będzie Messim czy Lewandowskim, ale każdy ma prawo mieć marzenia i my te marzenia pomagamy dzieciom spełnić. mamy za zadanie wyławiać młode talenty i to właśnie robimy. Oczywiście nikogo nie odrzucamy, nie robimy selekcji. Trenować może u nas każdy, bo to przecież chodzi o aktywność, o zarażanie dzieci bakcylem sportu i nauczenie ich zdrowego stylu życia. Jest to dziś szczególnie istotne, gdyż widać wyraźnie, że następuje degradacja wychowania fizycznego. Kiedyś dzieciaki w wolnym czasie biegały po podwórku, a dziś ślęczą przy komputerach i smartfonach. My staramy się to zmienić.

Jak wygląda szkolenie w Państwa klubie?
  Oczywiście najpierw ogłaszamy nabór. Zwykle odbywa się to w wakacje i wtedy tez przyjmujemy najwięcej dzieci. I tu od razu trzeba podkreślić, że wymogiem jest przeprowadzenie badań przez lekarza sportowego. Musimy bowiem mieć pewność, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, by dziecko mogło zacząć trenować. Następnie świeżo przyjęci zapoznają się z trenerem i rozpoczynają zabawy z piłką. W najmłodszych grupach wiekowych właśnie tak to wygląda: maluchy po prostu się bawią. Nikt ich do niczego nie zmusza, nie wtłacza w ramy wyczynowego treningu. I podczas tej zabawy pod okiem trenera dzieci oswajają się z piłką, poznają sienie nawzajem i uczą współpracy w grupie, po przecież piłka nożna to sport drużynowy.

W pierwszej fazie szkolenia kładziemy szczególny nacisk na ogólny rozwój - żeby dziecko umiało dobrze biegać, rozwinęło właściwą koordynację ruchową itp. Zabawa z piłką rodzi technikę, a trener uważnie obserwuje dzieci i na tej postawie wybiera się potem pozycje na boisku dla poszczególnych zawodników. Ta zabawa z piłką z czasem przeradza się w bardziej usystematyzowaną grę. Młodzi piłkarze uczą się rywalizacji, rozgrywane są mecze. Jako, że nasz klub jest członkiem PZPN, uczestniczymy w różnego typu zawodach. Nasi podopieczni biorą udział m.in. w ligach regionalnych. To już jest dla nich wyższy poziom rywalizacji i pierwszy stopień na drodze do kariery.

No właśnie. Jak dalej układają się szczeble do kariery, zanim jakiś klub zawodowy wyłoni perełkę ?
   Po przejściu stosownego szkolenia junior staje się seniorem. Gdy zawodnik się wyróżnia, gdy dobrze rokuje, to przedstawiciele innych klubów i inni trenerzy - widząc go podczas gry - mogą mu zaproponować współprace. Jeśli chłopak jest dobry, to idzie np. do szkółki piłkarskiej do Krakowa i tam dalej się rozwija sportowo.

Jaką osobowość, jakie cechy powinien mieć dobry trener ?
   Mamy wykształconych trenerów, przygotowanych do pracy z najmłodszymi. Dobry trener musi nie tylko być osobą, który wychwyci predyspozycje młodych zawodników i odpowiednio je ukierunkują, ale przede wszystkim musi mieć podejście do dzieci. Musi umieć się z nimi bawić - żeby nie zrazić ich do siebie, lecz zjednać. Maluchy muszą go polubić. I u nas tak jest. Warto przy tym podkreślić, że to jest również zasługa rodziców. Przychodzą na treningi, obserwują, dopingują i dzięki temu jest świetna atmosfera.

Warto też dodać, że LKS "Wolania" może się pochwalić świetną bazą sportową.
   Tak. Kiedyś to baza była dobra, ale teraz na Woli Rzędzińskiej został wybudowany za 5,5 mln zł nowy stadion z prawdziwego zdarzenia - ze sztuczną murawą, oświetleniem, nowymi budynkami klubowymi, dwiema trybunami itp. Nasza baza znacznie się poprawiła i można ją już określić jako świetna. Nawet w pobliskim Tarnowie nie ma takiego stadionu. A wszystko dzięki temu, że pozyskaliśmy środki unijne.  Duże podziękowania za wsparcie należą się tu samorządowi wiejskiej gminy Tarnów, radnym i wójtowi Grzegorzowi Koziołowi, a także pani Annie Pieczarce z Zarządu Województwa Małopolskiego. Dziękuje również kolegom z zarządu klubu oraz naszym sponsorom - zwłaszcza gminie Tarnów i firmie Leier Polska SA. Zapraszam do naszego klubu i do trenowania z nami piłki nożnej.

Zdjęcia: własne
Zdjęcia boiska: H.Świerczek
------------------------------------------------------------------------------------------------------